Sunday, 19 May 2013

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KAEDAH MASTERI)

Sekolah                        : Sekolah Kebanggsaan Jeram Pasir Puteh
Mata Pelajaran            : Lukisan Kejuruteraan.
Tajuk                          : Pandangan Tambahan
Kelas                          : Tingkatan 4
Tarikh                         : 16 April 2013
Hari                            : Selasa
Masa                           : 8.30 – 9.20 pagi
Bilangan Murid          : 20 orang
Pengetahuan sedia ada : Pelajar Telah Menguasai Teknik Unjuran.
KBKK                        : Boleh Membezakan Teknik Lukisan.
Strategi / Aktiviti       : Masteri
Isi pelajaran                : Melukis Pandangan Tambahan.
Objektif                      : Pada akhir pembelajaran :
1)      Menerangkan konsep lukisan pandangan tambahan.
2)      Membina lukisan tambahan.

Alat Bantu mengajar      : Meja lukisan, skrin, set lukisan kejuruteraan.
Bahan Bantu mengajar   : persembahan power point, lembaran kerja, klip video, gambar.






LANGKAH / MASA

ISI PEMBELAJARAN

AKTIVITI

ABM/BBM
/CATATAN
GURU
MURID

Set induksi
( 5 minit )

Menarik perhatian pelajar terhadap isi kandungan pembelajaran.

- Menayangkan video seorang pelukis melukis pandangan tambahan.

-Meminta setiap murid menyatakan idea masing-masing tentang aktiviti yang dilakukan dalam video.
 - Mengaitkan tayangan video dengan isi pembelajaran pada hari ini

- Melihat tayangan video.

- Menyatakan idea masing-masing tentang aktiviti yang dilakukan oleh pelukis dalam video.


ABM/BBM :
- komputer riba
- klip video
- pemancar
Nilai murni :
- Kepekaan
- Keyakinan diri
- Menyatakan  idea

Langkah 1
( 5 minit )

Menyatakan objektif pembelajaran dan pengenalan tentang lukisan pandangan tambahan.

Guru menerangkan objektif pembelajaran.

Pelajar mendengar penerangan daripada guru.


ABM/BBM :
-komputer riba
-pemancar
-power point
Nilai murni:
-Mendengar dengan baik
-Berani

Langkah 2
(10 minit )

Huraian sub topik baru iaitu pandangan tambahan.





Guru menerangkan beberapa unjuran sudut pandangan tambahan iaitu unjuran tambahan pelan, unjuran tambahan hadapan, dan unjuran tambahan sisi.
Guru menunjukkan garisan asas yang perlu dibina dan dimensi piawai pada unjuran tambahan.


Pelajar melakar lukisan yang dilukis oleh guru.

ABM/BBM :
- Komputer riba
- pemancar
- Power point

Nilai murni:
-disiplin
-menurut arahan dengan baik.

Langkah 3
(10 minit )












Membuat latihan dan penilaian.






Guru mengedarkan helaian kertas kepada pelajar.
Guru melukis satu lukisan pandangan tambahan dan meminta pelajar melukis semula lukisan tersebut.
Guru memungut kertas latihan yang diberikan dan membuat penilaian.
Guru membahagikan pelajar kepada 3 kumpulan mengikut tahap:
1)      Lemah
2)      Sederhana
3)      Cemerlang

-Murid memerhati dan memberikan tumpuan terhadap penerangan guru.
Pelajar melukis lukisan yang dilukis oleh guru.
Pelajar berada dalam kumpulan masing-masing.


BBM :
-Carta gambar








Langkah 4
(10 minit)

Kaedah masteri
·         Pengkayaan
·         Peneguhan
·         pemulihan

Guru memberikan latihan kepada setiap kumpulan mengikut tahap yang berbeza-beza.


Pelajar membuat latihan yang teleah diberikan oleh guru.

ABM/BBM :
Nilai murni :
-tumpuan
-mendengar dengan baik

Langkah 5
(5 minit )

-Latihan pengukuhan untuk menguji pemahaman murid tentang teknik lukisan pandangan tambahan.

-Perbincangan tentang latihan yang telah disiapkan

Guru menilai lukisan yang dilukis oleh pelajar.
Guru mengenalpasti setiap kelemahan pelajar
Guru bersama-sama murid membincangkan jawapan bagi latihan yang diberikan.

 Pelajar memberikan tumpuan kepada penerangan yang diberikan oleh guru dan mereka mengetahui kelemahan mereka.
-          Bersama-sama guru membincangkan jawapan bagi latihan yang diberikan.

BBM :
-Lembaran kerja
Nilai murni :
-Rajin membuat latihan
-Menepati masa
-Kerjasama

Penutup
(5 minit )

-          Rumusan,maklum balas dan kefahaman.


Bertanyakan semula kepada murid tentang pembelajaran yang telah diajar.
Guru membuat rumusan terhadap pencapaian pelajar berdasarkan pelajar yang dipelajari.
Guru memberikan tugasan tambahan kepada pelajar agar mereka memahami.

-Menjawab pertanyaan yang diajukan oleh guru.
Pelajar  menyalin nota dan isi-isi penting.
Pelajar perlu menyiapkan tugasanyan diberikan oleh guru.

ABM/BBM :
-komputer riba
-pemancar
-pembesar suara
-lagu “pak mamat ada kebun”
Nilai murni :
-semangat
-kerjasama






Refleksi Pengajaran    :
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________





No comments:

Post a Comment